Dédi, nagyi és a XXI. századi zsebpénz
Ha már homár… A Hyde park-i hordóról a háztartási naplóról zengtem ódákat, tehát logikus, hogy akkor itt a Cirkuszban is ezt a témát veszem elő. Ahogy már a másik cikkben is emlegettem, a pénzügyi intelligencia alapfokához tartozik, hogy tisztában legyen az ember fia/lánya a bevételei és kiadásai mértékével és arányaival, szerkezetével. De hogyan lehet egy gyereket rávenni arra, hogy háztartásnaplót vezessen?
Egy másik csodafegyverrel…
Ha a háztartásnapló a nagyi csodafegyvere volt pénzügyekben, akkor a zsebpénz az aduász a pénzügyi nevelésben!
Már többször is írtam arról, hogy a zsebpénz egy akkora nevelési eszköz a kezedben, hogy csak győzd kihasználni a
sokoldalúságát! A beosztástól kezdve a bevételek-kiadások követésén át egészen a befektetésekig sok minden lemodellezésére képes. Most éppen a bevétel-kiadás követést nézzük meg.
Dédi üzen a múltból…
A saját gyerekeimen a következő módszert dolgoztam ki a fokozatosság elvét követve:
- első lépésként beszélek a pénzről – nem tehetek róla, de még mindig meg tudom dobni a hátast, hogy hány ügyfelemnél nem is téma otthon a pénz. Valami fura, prűd szemérmesség okán a pénz tabu. Hogy a gyerekek előtt, azt valami rosszul értelemezett kíméletnek még csak be lehet tudni. De amikor a szülők egymás között sem beszélnek az anyagi helyzetükről, az nekem meg- és felfoghatatlan. Hogyan építenek akkor közös jövőt? Mik a közös céljaik? Hogyan akarják akkor megvalósítani azokat? Szóval ha a gyereknek anyagilag is sikeres jövőt kívánsz, akkor elkezdesz vele beszélni a pénzről.
- mutatom is, amit csinálok – vagyis amikor éppen a bevétel-kiadás kezelés van a porondon, akkor megmutatom, hogy hogyan vezetem a háztartásnaplót. Erre, ha a linkre kattintasz, találsz is javaslatot, de nem muszáj ehhez ragaszkodni. Ahogy azt a másik, már emlegetett postomban is írtam, én speciel egy másik módszert használok (az internetbanki Excel-táblás kivonatot). És amilyen a gyerek, ha valamit nem ért, akkor kérdezni fog. Úgyhogy csak bele kell kezdened, hidd el, a gyereket érdekelni fogja, hogy felnőtt dolgokban vehet részt.
- hagyom neki is, hogy csinálja – itt jön be a képbe a zsebpénz. A zsebpénzen ugyanis a háztartási naló vezetését is remekül le lehet modellezni. Erre készítettem egy zsebpénznaplót is – amit most nem mutatok meg. 🙂 Ellenben ha feliratkozol a hírleveleimre, akkor kapásból kapsz egy minitréninget, egy családi kassza edzésprogramot, no és egy komplett 8 héten át tartó online tréninget is, amelynek részeként hozzájuthatsz a zsebpénznaplóhoz is… Ebben már a gyerek önállóan tudja vezetni maga is az eddigi instrukciók alapján, hogy hogyan is áramlik át a kezén a pénz. Amit majd meg kell még tanítanod neki, az az, hogy egy részét meg is kellene, hogy tartsa… Pontosabban azt, hogy úgy tartsa mozgásban, hogy az neki dolgozzon.
- kiegészítem azt, amit már tud – mivel a pénznek sokféle vetülete van, nem árt azokkal is foglalkozni. Tehát szép, ha legalább ennyit megtanítasz a gyereknek a pénzről, de ez magában még kevés lesz. Összefüggéseiben, rendszerben is meg kell tanulnia, tapasztalania, hogyan műxik a pénz. Ha ehhez is elkelne egy kis segítség, ráadásul olyan, ami játékkal segít tanulni-tanítani, akkor viszont keresd itt az Eznemjáték Kisokos sorozatból a Játéktárat. Komplett pedagógiai rendszert találsz benne a pénzügyi intelligencia tanítására – mindezt úgy, hogy otthon Te is meg tudod valósítani, és élménypedagógiai eszközökkel (elsősorban játékkal).
- hagyom, hogy mástól, másféle szemszögből is tanuljon – erre vannak mindenféle tréningek. Nálam is, másnál is. Ha az enyémek érdekelnek, akkor nézz szét itt.
Szóval sok midnent megtehetsz, ha a gyereket sikeresnek akarod látni (anyagi téren is), csak egyet nem: hogy nem foglalkozol a pénzzel és a gyereked pénzügyi nevelésével.