A hónap témája: a takarékosság 3.
A blogom Pénzügyi intelligencia rovatában kielemeztük a harmadik pszichológiai csapdát is, amellyel elaknásította az agyunk pénzügyekkel foglalkozó részét az evolúció. Éppen ezért nem elhanyagolható tényező az sem, hogy a gyereknél mit lehet tenni, hogy ő is felismerje ezt a csapdát idővel. Hiszen melyik tinigyerekes szülő ne tudja róla valószínűleg egy egész könyvet is írni, hogy a kortársak befolyásának növekedésével hogyan nőttek meg a gyerek igényei is – és vele a szülő kiadásai? Te is mondtad már ilyenkor a gyereknek, hogy azt hiszed, a pénz fán terem, vagy hogy hogy lopom én a pénzt, és Te nem is tudod megbecsülni, gyerekem?
Ha ismerős a szitu, akkor van egy jó hírem: megjött a felmentő sereg! És nem csak egy blogbejegyzés képében…
Persze, most is azt mondom, jobb a tinikori balhék számát minimalizálni, ennek pedig egyetlen biztos módja van:
a minél kisebb korban elkezdett, céltudatos és masszív pénzügyi nevelés
Azt sajnos nem garantálhatom, hogy ha már tipegő korától beengeded a gyereket a pénz világába, akkor nem lesz semmi gond, amire a gyerek tini lesz. De lesz. Mert ebben az életkorban ennek van a szezonja. Mert ez a gyerek függetlenségi törekvéseinek, felnőtté válásának ideje, ergo ez hozzátartozik a dologhoz, és normális! De ha már a viták számát és intenzitását tudod a megfontolt előkészítő nevelési munkával csökkenteni, akkor már sokat tettél a családi békéért.
Mi itt a gond?
Amikor a reklámokat taglaltam, akkor már emlegettem, hogy a gyerekek esnek legkönnyebben áldozatul a dorbézolás evolúciós progijának. Mindezt pedig ezekben a reklámokban is megfejelik a közösséghez való tartozás, pontosabban a közösségből
való kiemelkedés érzésével. Nézz meg pl. egy ismert játékbaba reklámját, de mondhatnám a fiúknak szánt kis versenyautókét is. Rendszeresen úgy ábrázolják bennük a gyerekeket, hogy
- játék közben vannak – amivel még nem lenne nagy baj, mert az élményt adja el, amit a játék biztosít a gyereknek
- többen vannak – közösségben, na, itt már kezdj el gyanakodni, bár magában még ez sem olyan nagy baj
- a játékot birtokló gyerek berobban a többi haverja/havernője közé, akik tátott szájjal, tágra nyílt szemmel rajongják körül – az új játékot. Igaz, közben a játékbirtokos is kidülleszti a mellét, hogy nézzétek, mim van nekem, és elégedetten zsebeli be a többiek elismerő pillantását. (A gyakorlatban ez nem elismerő, hanem irigykedő, de ez a játékgyártókat szemmel láthatóan nem zavarja.)
Na, ez az az utóbbi pont az, ami miatt nem árt, ha figyelsz már ovis korában is a gyerekre, mert egyetlen gyerekeknek szóló reklámban sem hagyják ki, hogy a dorbéz mellett a közösség elismerésére való törekvésre is rá nem játszanak. Úgyhogy itt szeretnék minden szülőt figyelmeztetni, hogy messze nem csak a kamaszkor problémája, hogy a gyerek inkább a költésre, semmint a megtakarításra akarja rávenni a szüleit! Mivel a reklámok általában mindkét beépített progit beindítják a gyerekben, így mennek biztosra a reklámozók, hogy a gyerek az idegesítő nyaggatás eszközével élni is fog otthon… (No comment.)
A gyereknek ugyanis evolúciósan még nagyobb szüksége van a közösségre, mint a felnőtteknek. Biztosan minden szülő megélte már azt a pillanatot, amikor a gyereke egyszer-kétszer, netán rendszeresen azért sírdogált este lefekvéskor, mert a szüleivel akart maradni, nem akart lefeküdni – mert egyedül, a saját szobájában félt volna. Nyugati kultúránk sajnos meglehetősen leegyszerűsítően áll ehhez a kérdéshez, és a gyerekre keni az esti nyafi miatti feszültség felelősségét: „Ejnye már, hát legyél nagylány/nagyfiú, nincs ott őúgysem semmi… ne butáskodj már!” Pedig a helyzet ettől súlyosabb. A gyerek ugyanis tényleg fél. Mert ez van benne az agyában. Kitörölhetetlenül, evolúciósan.
Miért?
Mert
- az ősemeberek világában az volt a természetes, hogy nem csak a gyerekek, hanem mindenki együtt élt: evett, ivott, aludt, dolgozott, gyűjtött, vadászott, stb. Mindent együtt csináltak. Egyrészt a hatékonyság (munkamegosztás) miatt, másrészt a védelem miatt. (Ld. múlt heti post.)
- az ősgyerekekre ez fokozottan igaz volt: nincs az állatvilágban még egy olyan faj talán az erszényeseket leszámítva, amelynek utódai ennyire magatehetetlenek, gyakorlatilag életképtelenek lennének önállóan a születésük után – még jó ideig… Éppen ezért a természet erre alkotta meg az anyai ragaszkodást, illetve a törzsi közös gyerekfelügyeletet, hogy a faj fennmaradása érdekében minél többen és jobban vigyázzanak ezekre az egyébként nem kifejezetten életképes utódokra. Szerintem nincs olyan épeszű nő a mai napig sem egyetlen esőerdei törzsnél, vagy eldugott afrikai faluban sem, ahol a gyerekeket egyedül hagynák bent a házban, amíg a szülők máshol vannak… mert akkor a gyerek életével játszanak. Bármikor elragadhatja egy hiéna, vagy bármilyen más ragadozó. Nem véletlen, hogy a gyerekek az asszonyok hátára vannak kötve. Így anyu is tud a dolgával haladni és a gyerek is biztonságban van. Vagyis ha a gyerek nem akar egyedül maradni, közösségben akar lenni éjjel-nappal, akkor ez bizony teljesen életszerű – amit ráadásul az életösztön diktál…
Ezek után talán érthető, hogy a gyerekek miért akarnak még sokkal jobban a közösségbe beilleszkedni, ahhoz tartozni. Ha a közösségben az a norma, hogy mindenki csak az anyja hátára kötve nézelődik egész nap, akkor azt akarja a gyerek is. Ha
meg az a norma, hogy mindenkinek a legújabb Barbie-ja, vagy éppen Hot Wheels-e van, később meg almás telefonja, vagy esetleg kocsija, akkor meg majd azt akarja Tőled megszerezni.
Na jó, de mihez kezdj ezzel?
- először is minimalizáld a gyerek bármilyen képernyő előtt töltött idejét! – Nem csak a TV-ről van szó, már a neten is dől mindenkire a reklám. Ez alól a gyerekek sem kivételek. Ráadásul manapság a keresők már előszeretettel rögzítik, hogy ki milyen oldalakat milyen gyakran látogat, vagyis feltérképezik az érdeklődési körét, a látogatott témák alapján jó közelítéssel belövik az életkorát is, azt meg alapból érzékelik, hogy a világ melyik részéről csatlakoztál a netre… Ennek alapján olyan célzott reklámokkal tudnak ellátni, amelyek nagy eséllyel Neked – vagy éppen a gyerekednek szólnak. (Vigyázz, a Nagy Testvér figyel Téged… 🙂 )
- beszélgess sokat a gyerekkel! – minél kisebb korában kezded, annál több esélyed van, hogy el is ér az agyáig, amit mondasz. (Később is, hidd el, csak nem biztos, hogy ennek jelét fogja adni… 🙂 ) Ez neki hihetetlen élmény, mert úgy érzi, vele foglalkozol (ami igaz is), vagyis neki minőségi idő. És igazából Neked is jó, mert Te is ezt fogod érezni.
- mutass jó példát és vond be! – a kettő csak együtt ér valamit.
- legyenek otthon szilárd értékrend szerint kialakított normáitok! – és ezt már minél kisebb korban vezessétek is be. Nem árt az sem, ha mindennek működtetésében az egész család részt vesz, tehát nem csak Ti és a tesók, hanem a nagyik, nagynénik, nagybácsik is.
- Te is kereshetsz a gyereknek társaságot! – nem szégyen az, hogy a Te ismeretségi körödhöz tartozó szülők gyerekeivel hozod össze a gyereked. Ha nem műxik a kémia, nem baj, nem kell erőltetni, csak akkor mutass be neki mást. Csak lazán, erőlködés nélkül. A lényeg, hogy olyanokkal legyen körülvéve a gyerek, akik hasonló elvek mentén szervezik a gondolkodásukat, életüket – és a pénzügyeiket. (Ugye, ugye, már megint a pénzügyi szomszédság?) Persze, a gyerek maga is kereshet magának barátokat, sőt kell is, hogy maga keressen. Ekkor viszont annyit azért tegyél meg, hogy megismered ezeket a haverokat is, velük is lebeszélgetsz, látod őket működs közben. Nem kizárt, hogy ha nem is olyan elvek mentén szerveződik a gondolkodásuk, amit Te kívánatosnak tartanál, Te azért még tudsz rájuk olyan hatással lenni, hogy ők is tanulnak valami hasznosat… 🙂 (Eszméletlen nagy az igény manapság a gyerekek részéről a jó szóra, csak próbáld ki egyszer!) Az ilyen működés közbeni megfigyelések aztán jó alkalmat adnak arra is, hogy együtt játszatok: a társas és a kártya adott, de leginkább a fantáziátokra van bízva a dolog. 🙂
Mivel most már mindent tudunk arról, hogy hol mindehol vár Rád és a gyerekedre pénzügyi csapda az agyatokban, itt az ideje azt is megmutatni, hogy hogyan lehet ezt a takarékosság-dolgot jól is csinálni. De ez a jövő hét témája.
Tetszik? Oszd meg! Kritizálod? Kommentáld! Csak egyet ne tegyél: ne legyél közömbös!