A hónap témája: a takarékosság 4.
Október vége van. Így aztán a takarékossággal kapcsolatos pénzügyi nevelési sorozat is a végéhez ért. Nagyjából minden pszichológiai aknát felderítettünk, sőt tippeket is adtam arra, hogy hogyan hatástalanítsd is őket. Mielőtt azonban asztalra pakolt lábakkal hátradőlnél a kényelmes füles foteledben, szeretném felhívni a figyelmed mint felelősen gondolkodó szülőnek, hogy a Te melód itt kezdődik… Eddig ugyanis gyakorlatilag csak megtiszttítottad a terepet, de magától nem lesz a kipucolt területen aranybánya. Ahhoz bizony mindenféle bányaművelési ténykedés kell. Sokféle és azt mind rendszeresen.
Hogy hogyan is tudod a gyereked vérévé tenni a takarékosságra való hajlandóságot, az még csak most jön…
Mitől lesz takarékos felnőtt a gyerekedből?
Leginkább is attól, hogy
- foglalkozol vele – a problémával és a gyerekkel is
- minél hamarabb elkezded a rászoktatást
- Te is jó példával jársz elől
- minél vonzóbbá teszed a gyerek számára a takarékosságot mint szokást.
Hogy ezt hogyan csináld, arról elég részletesen értekeztem már az Alaphang tréning Családreform blokkjában, úgyhogy ajánlom szíves figyelmedbe a teljes online tréninget. Nyugalom, nem titkolok semmit, és nem akarom a javát kizárólag pénz
ellenében szolgáltatni: a tréning ugyanis teljesen ingyenesen érhető el itt, csak az emailcímedet add meg, hogy hová küldjem a leckéket!
Amiről most sokkal inkább beszélnünk kell, az az az egyszerű tény, hogy látod-e a dolog jelentőségét: borzasztó jó időben vagy jó helyen a gyerekkel a kezdéshez! És ez teljesen független attól, hogy
- a gyerek most éppen mennyi idős – a kezdéshez ugyanis egy jó időpont van, és ez a MOST. Tökmindegy, hogy a gyerek kicsi, nagy, még nagyobb, majdnem felnőtt, vagy már akkora, hogy majdnem két felnőtt: a lényeg, hogy kezdjétek.
- most éppen hogyan, milyen körülmények között éltek – legfeljebb együtt tanultok, és a gyereknek pluszélményt ad, hogy valami nagyon felnőttes dolgot együtt csinálhat apuval, anyuval.
- a gyereknek mi az érdeklődési köre – a pénz ugyanis minden életterületet átjár, mindenhol ott van. Vagyis garantáltan lehet kötni valamilyen olyan témához a pénz kérdését is, amely a gyereket érdekli.
A gyerekek eszement rugalmasak, ennél fogva nagyon gyorsan és jól, hatékonyan képesek tanulni. Miért? Mert kíváncsiak! Ez az a tulajdonság, amelyre biztosan építhetsz, bármit is akarsz megtanítani a gyereknek. A pénz is érdekelni fogja. Egyszerűen azért, mert a gyerek, különösen amíg kicsi, tényleg annak látja a pénzt, ami…
A coach (köz)beszól:
Ha jól emlékszem, tavaly nyáron a borsosberényi alkotótáborban kérdeztem a gyerekeket, hogy szerintünk mi a pénz. Életemben nem hallottam még olyan jó meghatározást, mint amit ott egy kb. 11-12 éves kissrác adott…
„A pénz egy olyan eszköz, amely lehetőségeket ad a kezembe.”
Szerintem ezt jól jegyezd meg, mert ez a pénz lényege! Ha így nézel a pénzre, akkor az fog Téged szolgálni, és nem fordítva…
Ezért nagyon jó (bármely életkorban) játszani a pénzzel! Mert a játék hihetetlenül sok lehetőséget állít elő, mutat meg, amelynél mind lehet használni a pénzt. Az egyik ilyen lehetőség, amikor a takarékosság lehetőségei jelennek meg a játékban.
Játsszunk takarékosságot!
A pénzügyi nevelés alapvető eszközének tartom a játékot. Ez nem véletlen: a gyakorlat ugyanis engem igazolt a gyerekeim esetében is. Néhány tipp azok közül, amelyeket a takarékosság kapcsán kipróbáltam és működött:
- adj feladatot a gyereknek, amelynek megvalósításához pénz kell! – a feladattal kapcsolatban két kikötés van csupán: egyrészt legyen kihívás a gyereknek, tehát egy kicsivel rakd feljebb a lécet, mint amiről már biztosan tudod, hogy átvinné, ez ugyanis fenntartja az érdeklődését; másrészt a végrehajtás esetére megfelelő elismerést helyezz kilátásba (pl. elmentek a régen vágyott mozielőadásra, fagyiztok, vagy egyszerűen csak elsimerően kihirdeted a családnak, hogy mennyire felnőtt lett a gyerek, hogy már erre is képes – meglepő módon ez utóbbi is nagyon jól tud működni). Nem kell nagy dologra gondolni, csak pl. megengeded neki, hogy a saját ízlése szerint dekorálja a szobáját – ha ő csinál és teremt elő hozzá mindent. Ha ehhez az kell, hogy pénzt gyűjtsön, hogy meg tudja venni a festéket, a posztereket, vagány babzsákfotelt, stb., akkor hagyd nyugodtan csordogálni a történéseket a maguk medrében, előbb-utóbb olyan lesz a szoba, amilyet ő akar, mert: a szülinapi, névnapi, egyéb ajándékpénzek ebbe a keretbe vándorolnak; ha gyorsabban akarja magának az álomszobát, akkor pedig valahogyan pénzt keres majd. Egy biztos: komplex lesz a feladatmegoldás! Hiszen ehhez célt kell kitűzni, tervezni kell, meg is kell valósítani, először gyűjteni, utána tervszerűen el kell költeni a pénzt, dolgozni kell, vágyat kell késleltetni, stb. Viszont a jutalom az, hogy senki nem fog beleszólni, milyen is lesz a szobája. (Ugyeeeee???) Iszonyú sok készséget, képességet fejleszt így ez a feladat!
- versenyeztesd a gyerekeket! – igenis, otthon, kicsiben is műxik a takarékossági verseny! Nem is kell hozzá más, mint két önérzetében némileg felpiszkált gyerek, akik hajlandóak egymásnak (és persze a szüleiknek is) bizonyítani, hogy ők a talpraesettebbek, mert ők hamarabb képesek a vágyott cuccra összegyűjteni a pénzt. Ha ehhez még valami mérőeszközt is tudtok eszkábálni, amin követni tudják a gyerkőcök, melyikük hol tart, az még inkább növeli a versenyszellemet is, meg a motivációt is. Egy kikötés van csak: értékben nagyjából hasonló legyen a két cucc. Nem mindegy, hogy valaki egy csokmag rágóra gyűjt, vagy egy iPad-re… Utóbbira kicsit hosszadalmasabb egy gyereknek összekalapálni a pénzt.
- kombináld a kettőt! – na, az meg aztán csúcs, amikor úgy adsz neki megoldandó feladatot, hogy neki kell rá megszerezni a pénzt is, és még versenyeznie is kell a másik gyerekkel! De lagalább a határidővel, ha nincs másik gyerek.
Szóval gondolkodj! A saját gyerekedet ugyanis Te ismered a legjobban! Őt mivel lehetne megfogni? Tippeket, bevált módszereket, illetve kérdéseket várok a kommentek közé!
Tetszik? Oszd meg! Kritizálod? Kommentáld! Csak egyet ne tegyél: ne legyél közömbös!