Kreativitás vagy butaság?

Szia! Ha még eddig nem találkoztunk, akkor ismerkedjünk össze: Himer Csilla vagyok, pénzpedagógus, pénzterapeuta. Az eznemjatek.com oldalon olyan szülőknek adok tanácsot és tippeket a gyerekeik pénzügyi nevelésére, akiknek fontos, hogy a gyerekük felnőve ne bakizzon annyit a pénzzel, mint ők maguk, és ezt úgy akarják megtanítani nekik, hogy az szülőnek, gyereknek életre szóló élmény legyen!
Amikor azt mondom, hogy a pénzügyi nevelésnek része kell, hogy legyen a kreativitás, a legtöbb szülő némi értetlenséggel néz rám. (De volt már olyan is, hogy teljes döbbenettel, hiszen a „Miért kéne nekem művészt nevelni a gyerekből?” kérdés valamilyen egészen más feltételezést tükrözött, mint amire én gondoltam.) Pedig ez véresen komoly: a kreativitás alapvetően szükséges a pénzügyekben. A világ bármelyik szupergazdagja megmondja, hogy anélkül ő sem lenne ma szupergazdag.

Kreativitás vagy butaság?

 

Legalább ilyen gyakran találkozom azzal a jelenséggel is, hogy a gyerek, pláne amíg még kicsi, és nem is képes elválasztani a valóságot a saját fantáziája teremtette világtól (ezért is mondják az ezoterikus beállítottságúak, hogy a gyerekek képesek igazán  a teremtésre), a szülők rászólnak a gyerekre, hogy
  • „Hogy mondhatsz ilyen butaságot?”
  • „Ne gyere már megint a sületlenségeiddel!”

és a legszebb:

  • „Ne hazudj, kicsim, tudod, hogy az nem szép dolog!”
Manapság szokás az iskolára mutogatni, hogy kiöli a kreativitást a gyerekekből, holott az első csapásokat mi, szülők osztjuk ki a gyerekeink kreatív gondolkodásának.

 

Heti pénzügyi nevelési AHA-élmény – kreativitás

 

Kreativitás és pénzügyi nevelés - elképzelhetetlen egyik a másik nélkül!

 

Kreativitás és pénzügyi nevelés

A kreativitás nem butaság. Nézd meg aGoogle-fiúkat, milyen szépen keresnek vele!

Professzor MalacPersely designja: mydentity.hu

 

Most meg lehet majd vádoni a nagyotmondással is akár, de akkor is fenntartom: a pénzügyi intelligencia és a kreativitás, a kreatív gondolkodás kéz a kézben járnak, ezért a pénzügyi nevelés elképzelhetetlen kreativitás, illetve annak fejlesztése nélkül. Csakhogy ugyanez visszafelé is igaz: a kreatív gondolkodás fejlesztésének is nagyon jót tesz, ha a gyerek próbára teheti magát a pénzügyek terén.

 

Miért is kell a kreativitás a pénzügyi neveléshez?

 

Van legalább három jó oka: a kreatív gondolkodás ugyanis minimum három olyan képességhez szükséges, vagy éppen fejleszti azt, amelyek nélkül nem létezik pénzügyi intelligencia…

 

  1. Problémamegoldó gondolkodás – ez az a képesség, amelynek segítségével a gyerek agya nem leblokkol egy éppen szembejövő problémától, hanem csak annál jobban pörög rajta, hiszen a kreatív gondolkodás révén a gyerek számára kihívás lesz a probléma, nem legyőzhetetlen akadály
  2. Rendszerben gondolkodás – aki kreatív, az többynire a következményekkel is gondol. Ez nem véletlen, hiszen ha ki kell találni valamit, annak illeszkednie kell a nagy egészbe, vagy éppen kell köré egy rendszer is, amelyben működni tud, és akkor a rendszert is megalkotja… 🙂
  3. Érdeklődés az új, még ismeretlen terület iránt – kreatívan gondolkodni nem azt jelenti, hogy valami totál egyedit, eredetit talál ki az illető a nap minden percében, hanem azt, hogy amit már tud, ismer, azt szokatlan módon illeszti össze, helyezi egymással összefüggésbe, kreál hozzá új gondolkodási struktúrákat, stb. Ehhez pedig minél több ismeretre van szükség, mert akkor van mit kreatívan kombinálni. Ez a fajta szemlélet az iskolában is jól jön, mert a tanulást is segíti. Erre élő példaként olvasd el, hogyan jártam én a múlt hét végén a legkisebb gyerekemmel…

 

Kreativitás és játék

 

A kreativitás fejlesztésére ennél jobb, szórakoztatóbb kreativitásfejlesztő módszert még nem talált fel senki! És ez nagy szerencse nekünk, mert játszani mindenki szeret – a gyerekek garantáltan, így a játék segítségével úgy tanulhatnak, fejlesztheted a mindenféle képességeit, készségeit, hogy a gyerek élvezi is.

Mivel itt a nyár, ezért a játék most amúgy is előtérbe kerül – ehhez pedig adok egy pár tippet.

Nyáron játszható, a pénzügyi kreativitást fejlesztő játákokról már írtam korábban is, azt a bejegyzést megtalálod, ha ide kattintasz.›››

És küldök még egy újabb minigyűjteményt is – a hírlevélben. Ha erre is kíváncsi vagy, akkor nincs más dolgod, mint csatlakozni az eznemjatek.com szülői közösségéhez, és pénteken este már meg is kapod a játékok listáját! Csatlakozol? Katt ide! ›››

Ki mondta, hogy a pénzügyi nevelés nem lehet érdekes, izgalmas családi program? 

 

És ha már családi program:

 

2014. június 12-én nyit az Ünnepi Könyvhét rendezvénysorozata. Június 13-án, pénteken délután 15.00 órától este 18.00 óráig én is ott leszek, és dedikálom a Pénzmesék első négy kötetének második kiadását. (Természetesen ha már korábban megvettétek a mesekönyveket, akkor is gyertek el, mert a dedikálás akkor is jár minden kedves olvasómnak! 🙂 ) Találkozzunk június 13-án!

Himer Csilla

Gratulálok! Te is csatlakoztál azon szülők közösségéhez, akik fontosnak tartják a gyerekeiket abból a szempontból is felkészíteni a nagybetűs életre, hogy egy rugalmasan alakítható pénzügyi életvitel alkalmazását tanulják meg a saját boldogulásuk, anyagi biztonságuk érdekében - mindezt pedig úgy, hogy közben nem vesztik szem elől, hogy a családtagok minőségi időt tölthessenek el egymással. Ehhez nemcsak itt találsz tőlem mindenféle okosságokat, anyagokat, hanem az itt látható közösségi oldalakon is. És még ezeken kívül: scribd.com: http://www.scribd.com/HimerCsilla slideshare.com: http://www.slideshare.net/HCsilla A Sykpe-csatornámat csak ügyfeleknek tartom fenn. Jó tanulást, jó játékot!

More Posts - Website

Follow Me:
TwitterFacebookLinkedInPinterestGoogle PlusYouTube