Mit kell megtanítanod a gyermekednek a pénzről 18 éves koráig? – avagy a pénzügyi nevelési minimum 3. rész
Bár egy kicsit elkéstem, amiért elnézést kérek, de folytatjuk a pénzügyi nevelési minimum sorozatot – mégpedig továbbra is a pénzügyi résszel. Azt már tudod, hogy hogyan mutathatod meg a gyermekednek azt, hogy pénzt keressen. Az azonban még messze nem elegendő, hogy valaki pénzt keres – mert a legtöbben erre azért képesek. A bajok innentől kezdődnek, és ezért van ma az emberek legtöbbje olyan anyagi helyzetben, amivel messze nem elégedett. Ha teheted, kíméld meg ettől a saját gyermekedet.
Mit kell megtanítanod a gyermekednek a pénzről 18 éves koráig? – Még ezt is!
Ha már tud a gyerek azzal mit kezdeni, hogy a pénz bizony nem fog csak úgy az ölébe hullani, vagyis valamilyen melót (aktív munka, tanulás, passzív jövedelmek érdekében a pénz kezelése, stb.) kell végeznie, ha pénzt akar, akkor meglépheted vele a következő szintet a pénzügyi nevelési minimum programodban. Ez pedig nem más, mint
2. a pénz megtartása.
Akárhogy nézem is, ha erre a magyar lakosság döntő többsége képes lenne, akkor nem lenne ennyi szegény és/vagy komoly pénzügyi gondokkal küzdő felnőtt Magyarországon. Ezért is tartom a pénz megtartásának képességét a pénzügyi nevelési minimum alapvető elemének.
Ha ugyanis képes vagy a gyermekednek megtanítani, hogy ne folyjon ki a nehéz melóval megkeresett pénze az ujjai közül, lehet, hogy nem lesz gazdag, de hogy adósságmentes, az tuti! És ez manapság, a devizahitelek és a gyorskölcsönök korában nem kis szó!

foto: freedigitalphotos.net
Pénzügyi nevelési minimum – Mit jelent az, hogy a gyerek megtartja a pénzt?
Azt, hogy képes a pénzét
- beosztani
- megtakarítani
- megvédeni.
A beosztás nem más, mint az, hogy arra költök, és annyit, amire és amennyire szükségem van. Igazából ez a kiadások kontrollját jelenti, vagyis másnéven a takarékosságot.
A pénz megtakarítása már egy kicsit más, bár nem képzelhető el a takarékosság nélkül. Hiszen éppen a takarékos költés ad lehetőséget arra, hogy legyen mit félre tenni, azaz megtakarítani. Ezt nevezzük másképpen takarékoskodásnak. (Remélem, így már érthető a különbség a takarékosság és a takarékoskodás között.) A pénz megtakarítása az alapja annak, hogy gyermeked felnőttként adósságmentes életet élhessen. Hát ezért olyan fontos ez.
A pénz védelme sok dolgot takarhat:
- nem mutogatom mindenkinek, mennyi pénz van nálam
- nem adok kölcsön megbízhatatlan, kétes alakoknak
- annyit adózom csak, amennyit muszáj, de azt viszont tényleg
- és még számos más dolgot, amiben csak az a közös, hogy a lehetséges, de nem szükséges kiadások megelőzésére irányul.
Hogyan taníthatod meg a gyermekednek a pénz megtartását? – Pénzügyi nevelési minimum haladó szint
Szinte ugyanazt a listát sorolhatnám fel most is, mint amit a pénz megkeresése kapcsán egyszer már leírtam Neked:
- Személyes jó példa – Te is átgondoltan költesz, félre is teszel pénzt, és mindenféle módokon vigyázol a pénzedre. Így ha pl. a könyvelőddel beszélsz telefonon (ugye, van könyvelőd???), akkor a gyerek kérdésére máris el tudod mondani, hogy ezt azért csinálod, hogy törvényesen több pénzed maradjon.
- Más jó példája – nyugodtan lehet keresni példaképeket. Hogy ez a szűkebb, a tágabb családban, ismerősök, vagy éppen személyesen nem ismert hírességek között fordul-e elő, azt Nektek kell tudnotok. A lényeg, hogy találjatok valaki olyat, akire a gyerek (Rajtatok kívül is) hallgat, felnéz rá, vagyis akitől szívesen, külön kérés nélkül is tanul. Pl. azt is, hogy hogyan lehet sikeresen megtakarítani, és ezen a módon egy stabil, jó színvonalon megélni.
- Ha csinálod, mutasd meg neki! – azt is, hogy családi költségvetést készítesz, de azt is, hogy bevásárló listát. Azt is, hogy megtervezed előre, mennyi pénzt fogsz félre rakni, de azt is, ahogyan az internetbanban lekötöd a megtakírtott pénzt.
- Adj pénzt a gyerek kezébe! – annál jobb tanulás a pénzről, minthogy maga bánik vele, és a döntései következményeivel neki is kell szembe néznie, nem létezik ezen a világon! Ezért szoktam mondani, hogy zsebpénzt minden gyereknek! De igazit ám! Ami nemcsak elköltésre való (elkölteni bárki el tudja a pénzt), hanem amivel gazdálkodnia is kell (a zsebpénz mértékét be lehet lőni úgy, hogy a gyerek rákényszerül a gazdálkodásra).
- Hadd tanuljon ő is! – ha kérdez, válaszolj (úgy, hogy ő is megértse)! Ha valamit nem ért, mutasd meg! Ha olyat kérdez, amit Te sem tudsz, vagy nem elég magabiztosan, akkor közösen nézzetek utána a neten, és vásároljatok könyveket a témában, amit aztán közösen át is beszéltek (nehogy valamit rosszul értsen a gyerek)!
Mondom, ha a gyermekednek felnőttként egy stabil, adósságmentes pénzügyi hátterű életet kívánsz, akkor ez legyen a pénzügyi nevelési minimum Nálatok. Ha azonban azt is szeretnéd, hogy a gyermeked többre vigye, mint Te (és melyik szülő ne szeretné ezt!), akkor a pénzügyi nevelési minimum része a pénz gyarapítása is. Na, arról írok majd a jövő héten.
Napfényes jó(l)létet!
🙂 Csilla 🙂