A személyes pénzügyek egésze

A személyes pénzügyek egésze – a kiadások csak az egyik láb
A személyes penzügyek egésze – mi is az?
Egyik-másik részét látják a hagyományosan gondokodó szülők is, más részüket nem, csak használjak, harmadik részét pedig látja ugyan, csak a jelentőségét és a lényegét téveszti el.

Professzor MalacPersely designja: mydentity.hu
- kiadások – ez rendben van, ezt mindenki ismeri, emiatt fáj a legtöbb szülő feje. Sőt ha szabad ezt mondanom, ennek túlzott jelentőséget is szoktunk tulajdonítani. Képzeld csak el, mi az első reakciód arra, ha pl. csökkennek a bevételeid? A gatyaszíjösszehúzás. Ami nem baj, sőt. De az már igen, hogy ha csak ez az egyetlen eszközünk van arra, hogy újra egyensúlyba hozzuk a pénzügyeinket. Ha a személyes pénzügyeinket kerek egésznek látnánk, akkor tudnánk, hogy a két oldal mérlegként működik: a kiadások és a bevételek a két egyensúlyba hozandó oldal, de a mérleg nyelve a gondolkodásod.
- bevételek – ezt látják a szülők, de valahogy a jelentősége megáll annál, hogy azért van, azért kell megszerezni, hogy legyen miből fedezni a kiadásokat. Ez az a gondolkodás, ami megalapozza a hónapról hónapra, fizetéstől fizetésig szóló pénzügyi életvitel stratégiáját. A másik probléma az szokott lenni, amikor a szülők átesnek a ló túloldalára, és értik, érzik a bevételek jelentőségét, de nagyon egysíkúan kezelik azt: törekszenek a bevételeik maximalizálására, de ezt csak egy úton képesek elképzelni: meg több aktív munkával. Jellemzően ők azok, akik vagy rengeteget túlóráznak, vagy másod- netán harmadállásuk is van. Ez is megoldás lehet a pénzügyi problémákra, viszont annál több gubancot okoz a családi kapcsolatok és az egészség terén.
- pénzügyi gondolkodás – ez az, ami mindenkinek van, használja is, csak nem biztos, hogy tudja, mi múlik rajta. Pedig szinte minden. A hatalmas bevételekkel rendelkező emberek is küszködhetnek állandó pénzzavarral. És a nem csillagászati bevételekkel rendelkezők is tudnak egy megbízható életszínvonalon élni. Miért? Mert az a lényeg, hogy mennyit tartasz meg a bevételeidből, vagyis hogyan egyensúlyozod ki a bevételeket és a kiadásaidat. Na, ez az, mi alapvetően szokásokon alapul, és ezért jó az, ha a gyerek már abba nő bele, hogy a szemelyes pénzügyek egésze egy egyensúlyi rendszer, azt pedig, hogy mi az egyensúly, ő határozza meg.
A személyes pénzügyek egésze – miből áll?
- bevételek
- kiadások
- pénzügyi gondolkodásmód
- takarékoskodás
A személyes pénzügyek egésze – ami most kimaradt
Ki mondta, hogy a pénzügyi nevelés nem lehet szórakoztató családi program?
És ha már családi program: