Kész a pénz?

Olvasom, hogy egy amerikai újságíró, nevezetesen David Wolman egyszer úgy döntött, hgy egy évig nem hajlandó készpénzt a kezébe venni, és anélkül fog majd boldogulni. És lám, sikerült neki. Nagy cucc nem volt, mert azért a plasztikkártyát, meg a mobiltelefonját, rajta keresztül pedig az internetbankját használta. Tehát nem teljes pénz nélküliségről volt szó. Az USA-ban is vannak követői, a dolog azonban úgy néz ki, hogy inkább Svédország lesz a világnak az a szeglete, ahol a kp a leghamarabb ki fog menni a divatból…

Valamilyen csudálatos oknál fogva a svédeknél a készpénz aránya a gazdaságban alulról súrolja a 3(!)%-ot. (Az USA-ban is csak 7% körül van, az eurozóna átlaga meg 9%, mert a mediterrán országok hagyományosan készpénzbarátak, így ők rontják az átlagot. A magyarok sem sokkal maradnak el tőlük, nagyjából az európai átlagot hozzuk, 9-10% körül, bár mostanában a bizonytalan gazdasági helyzet miatt egyre többen inkább a párnacihába meg a dunsztos üvegbe helyezik el a pénzüket, semmint a bankban… Egy év alatt 14%-kal emelkedett a forgalomban lévő készpénz mennyisége, ami iszonyú mértékű „fejlődés” mennyiségileg, viszont nagy csapás pénzügyi kultúra szempontjából.)

Na, szóval a svédeknél egy dolog, hogy a pénztárakban akárhol is lehet bank- meg hitelkártyával fizetni, legyen az étterem, ABC, vagy uszoda, netán trafik, de a legtöbb helyen nem csak, hogy lehet, hanem azzal is kell fizetni, plusz már vannak olyan bankok is, amelyek kizárólag átutalásokkal foglalkoznak, és nincsenek is bennük pénztárak, fogyadoznak az utcákon az ATM-ek, sőt még a templomban sem a perselyt küldik körbe vasárnaponként, hanem a mobil bankkártyaleolvasót…

És egyre több a lelkes aktivista, akik kampányolnak a készpénz megszüntetéséért, mint pl. Björn Ulvaeus, az ABBA egykori frontembere, aki faramuci módon az ABBA egyik legnagyobb slágerének, a „Money, money, money”-nak a szerzője.

Nosztalgiázni itt lehet:

Ez a tartalom nem elérhető.
Légyszi, engedélyezd a sütiket a böngésződben a megtekintéshez.

Akkor fussunk neki még egyszer…

Kétségtelen tény, vannak jó érvek a készpénz kivonása mellett:

  • csökken a bűnözés, mert a rablások okafogyottá válnak (tény, három év alatt 80(!)%-kal csökkent a bankrablások száma)
  • nem kerül pénzbe az államnak, hogy pénzt verjen vagy nyomtasson
  • nem lehet bankpánik, mert ha nincs kp a bankban, akkor nem is lehet megrohamozni őket, hogy kivegyék az emberek onnan a pénzt
  • ideális szitu a bankoknak és az adóhatóságnak – minden nyomon követhetővé válik

Ami viszont ellene szól:

  • minden nyomon követhetővé válik – a Nagy Testvér figyel Téged???
  • az anonim adományozásnak befellegzik
  • korlátozza a döntési szabadságot a pénzügyekben, kiszolgáltatja az ügyfelet – hiszen kizárólag az elektonikus rendszertől, és annak működőképességétől függ , hogy éppen hozzájut-e a pénzéhez, vagy sem
  • a bankrablások lehet, hogy csökkenek, de van helyette digitális bűnözés

És mit mond a pénzügyi nevelő?

Azt, hogy szülőként ez gáz. A gyerekek még nem fogják tudni követni a pénzüket, ill. annak útját, csak ha a maga fizikai valójában kerülnek kapcsolatba vele. Sokszor még a felnőtteknek is nehéz ügy ez, ezért is lehetséges, hogy annyian elúsznak a hitelkártyájukkal…
Ezen kívül pedig egy gyereknek a bankszámlán heverő pénz olyan, mintha nem is lenne. Hiába mondod, hogy az övé, nem tudja megfogni. A bankkártyát ugyan kézbe fogja tudni venni a gyerek, de nem lesz ráírva, hogy éppen hol tart vele (ld. előző pont).
A másik: állítom, hogy az önbizalom mellett a másik nagyon fontos pillére a pénzügyi intelligenciának a kreativitás, a kreatív gondolkodás. Ehhez pedig kell az is, hogy a pénzt többféle megjelenési formában tudjuk használni, követni, mert ezek mindegyikében másféle lehetőségek rejlenek.
Kétségtelen tény, én is tanítom, hogy hozzá kell szoknunk a gondolathoz, hogy a pénz manapság nagyobb részt információ, bitek és byte-ok összessége, semmint kézzel fogható fizikai valóság. Majdhogynem fénysebességgel száguldó elektronok tömege. Tisztességesen edzésben is kell lenni hozzá ha győzni akarod vele az iramot.De ahhoz, hogy az alapokat is el lehessen sajátítani a pénzről, ahhoz nem árt, ha van valami kézzel fogható is… (Nézd meg, amikor egy gyerek otthon boltosat játszik…) Azt írja ez a jó újságíró, David Wolman, hogy 10, max 20 éven belül a kápénak befellegzik. Hát, az USA-ban lehet. Sok szerencsét nekik… 

De azért fúrja az oldalam a kíváncsiság: Szerinted mennyire jönne be nálunk, a mi kis magyar mátrixunkban, ha azt mondanák, holnaptól kész a pénz? Pontosabban megszűnik a készpénz? 

Himer Csilla

Gratulálok! Te is csatlakoztál azon szülők közösségéhez, akik fontosnak tartják a gyerekeiket abból a szempontból is felkészíteni a nagybetűs életre, hogy egy rugalmasan alakítható pénzügyi életvitel alkalmazását tanulják meg a saját boldogulásuk, anyagi biztonságuk érdekében - mindezt pedig úgy, hogy közben nem vesztik szem elől, hogy a családtagok minőségi időt tölthessenek el egymással. Ehhez nemcsak itt találsz tőlem mindenféle okosságokat, anyagokat, hanem az itt látható közösségi oldalakon is. És még ezeken kívül: scribd.com: http://www.scribd.com/HimerCsilla slideshare.com: http://www.slideshare.net/HCsilla A Sykpe-csatornámat csak ügyfeleknek tartom fenn. Jó tanulást, jó játékot!

More Posts - Website

Follow Me:
TwitterFacebookLinkedInPinterestGoogle PlusYouTube