Pénzügyi „nézek-ki-a-fejemből” – nyáron
Dúl a nyár, kicsit csendesebb minden, még a melóhelyen sem nő a fű – kivéve persze, ha vendéglátóiparban dolgozol. Szakszóval azt szokták mondani, uborkaszezon van. Hogy az uborkának mi köze van ahhoz, hogy szinte megáll az élet a melegben, arról fogalmam sincs, de azt egészen biztosan tudom, hogy vétek lenne kihagyni ezt a relatíve nyugis időszakot a pénzügyek intézésében… Hogy mit és hogyan lehet negyven fokos átlaghőmérsékletben intézni? Nem kell hozzá más, mint némi idő, amikor a kutya sem zavar, a saját háztartási naplód, egy füzet, egy toll, egy lehetőségekhez képest hűvös szoba, amit megtámogathatsz egy jeges limonádéval – meg a Te folyton járó agyad…
Nem tudom, ki dolgozott már multinál, de aki igen, annak ajánlom szíves figyelmébe, hogy jól nézze meg magának a cég nyári életét. Általában a legnagyobb dögmelegben, július-augusztus táján tér vissza szezonálisan a következő évi tervezés bumerángja. Egész egyszerűen ezek a cégek kihasználják a viszonylagos nyugit, és elkezdenek célokat, majd azokból terveket gyártani – legalább öt évre előre, a következő évre meg aztán lézerpontos mutatókat számítanak ki, ami aztán nagyjából a szentírás szintjén lesz érvényes a következő évre. Mindezt három okból tudják megcsinálni:
- mindenféle bonyi trendszámításokkal képesek extrapolálni (mondjuk úgy, matematikailag előrevetíteni), hogy az eddigi adatok alapján nagyjából mi lesz, és ezt, no meg a céljaikat figyelembe véve állapítanak meg mindenféle reális
tervszámokat maguknak a következő évekre
- az ilyen bonyolultságokat most minden zavaró körülmény nélkül követhetik el, mert még a saját gyártásuk sem nagyon tudja megzavarni őket – szinte mindenki szabin van. (Ahol anno én dolgoztam, ott csudálatos módon, csak a pénzügyesek és a kontrollingosok nem mehettek el nyáron szabadságra, max. 1-2 napra, mert nekik minden évben ekkor volt a meló dandárja. (Szó szerint a belüket dolgozták ki a kollégák, mert augusztus végére a következő évi tervnek szilárdan és megalapozottan kellett a lábán állnia.)
- nem csak azért vették elő a múlt számait, hogy megszégyenítsék a kristálygömböt, és függvényekből jósoljanak – hanem azért is, hogy megnézzék, mit szúrtak el, és abból milyen tanulságokat lehet levonni. (Éppen ezért a nyár nálunk többnyire a minőségbiztosításnak is húzós volt, mert annyi új, vagy módosított munkautasítás született a mindenféle osztályokon, hogy nem győzték leellenőrizni, iktatni és bevezetni.)
- kihasználhatod a csendesebb időszakot,
- mégpedig arra, hogy pénzügyi önvizsgálatot tarts.
tanulj a gyerekedtől!
- gatyarohasztó hőség tud lenni nálunk nyáron, gyerekfejjel pedig elég nehéz 25 fok feletti beltéri hőmérsékletben tartósan koncentrálni – gyakorlatilag lehetetlen;
- a tanévben meglehetősen rövidek a köztes szünetek, ezért nagyon sok élmény, tapasztalat éri őket, no meg a tudás is, amit el kell sajátítaniuk. Ezek miatt a rövid szünetek miatt egész egyszerűen nem marad a gyerekeknek idejük arra, hogy az agyuk teljes mértékben feldolgozza ezeket az élményeket. Nyáron viszont van. Tutti Te is rajtakaptad már a saját gyerekedet, hogy csak úgy nézett ki a fejéből, és konkrétan tette a semmit. Pedig az agya az dolgozott ezerrel: ilyenkor dolgozta fel, rendezgette el, illesztgette egymáshoz ugyanis az iskolaév alatt összegyűlt emlékeket. Ilyenkor szilárdult meg, épült be egy gondolati rendszerbe, struktúrába az a tudás, tapasztalat, ami év közben érte.