Pénzügyi nevelés és a sudoku
Előző héten a Játékválasztó Családi Élménynapon szerzett élményeim alapján ajánlottam Neked az otthoni pénzügyi nevelés játékossá tételéhez a Bohnanza-Babszüret kártyajátékot. Az a legszebb az egészben, hogy a játékos pénzügyi nevelés olyan, mint egy feneketlen kút: rengeteg játékkal lehet olyan készségeket, képességeket fejleszteni, amelyek révén a gyermekedet felkészítheted a felnőtt életre és csiszolhatod a pénzügyi intelligenciáját. Most újabb játék következik – figyelem, Mikulásra, karácsonyra is jó ötletet adok!
Játékos pénzügyi nevelés otthon – sudokuval
Ha már a múltkor a kártyajátékot is az Okosjáték.hu webáruházban találtam, elkezdtem egy kicsit turkálni a kínálatban, hogy mi az, amit még használni lehetne az otthon pénzügyi nevelés során. És megtaláltam ezt:

fotó: Okosjáték.hu
Ez pedig nem más, mint a sudoku. Ami nemcsak azért jó játék, mert készségfejlesztő, hanem azért is, mert lényegében kortól függetlenül játssza mindenki az országban – vagyis egy sudokuzás kiváló alkalom arra, hogy az egész családot egy asztal köré ültessük. (Karácsonyi játékparty-hoz tehát kiváló. Éppen ezért akár karácsonyi ajándéknak is, mert a gyerek számára nincs is annál nagyobb öröm, mint amikor a friss-melegében kicsomagolt ajándékot mutogathatja, kipróbálhatja azon nyomban, ráadásul mindezt közösen a családdal.)
Pénzügyi játék lesz a sudokuból
Amiért éppen ezt a játékot szemeltem ki a sokféle sudoku-játék közül, annak van még egy oka: már olyan gyerekek is tudják játszani, akik még nem tudnak írni-olvasni, nem ismerik a számokat (legalábbis leírva nem tudnák őket beazonosítani). Ergo középső csoporttól már be lehet vonni a kistesót is a játékba. Ennek egy jó oka van: ezt a sudokut nemcsak számokkal, hanem képekkel is lehet játszani! És ha csak abból indulok ki, hogy a kisgyerekek a képi játékokban, mint pl. memóriajáték vagy éppen puzzle milyen jók szoktak lenni, itt is számítani kell arra, hogy a középsős gyerek bizony simán lenyomja a nagytesókat vagy éppen a szülőket, nagyikat.
Így lehet egy játék akár még a karácsonyi pénzügyi nevelés eszköze is. 🙂
Mi ebben a pénzügyi nevelés?
Ebben tényleg „csak” azoknak a készségeknek, képességeknek a fejlesztése, amelyek a pénzügyi intelligenciához is jól jönnek. De abból van egy jó pár, úgyhogy sorolom:
- kombinációs készség
- számolási készségek (persze ez csak akor, ha már számokkal játsszátok a játékot)
- logikai képessségek
- taktikai (rövid távú) gondolkodás
- koncentrációs képesség
- megfigyelő képesség
- szabálykövetés képessége (ez is jól jön pénzügyekben is!)
- lényeglátás képessége
Pénzügyi nevelési tipp pedagógusoknak
Mivel tudom, hogy a pedagógusok többnyire saját zsebből veszik a szemléltető eszközöket, de még gyakrabban készítik, így javaslom, hogy most kivételesen szégyentelenül alkalmazzanak gyermekmunkát. 🙂
Egy sudokutáblát összerakni nem nagy faxni, a lerakható számokat, képeket elkészíteni sem, egy technika órát akár rá is lehet szánni. Akik ügyesebbek rajzolhatnak képet, akik nem annyira, azok gyűjtsenek és vágjanak ki képeket.
Plusztipp:
Ugyanezt nagyban is meg lehet tenni. Az egész osztálytermet sudokutáblának lehet használni, vagy egy nagyobb lepedőre felfesteni a táblát. Aztán ezen a lepedőn mozognának a gyerekek, mint élő számok, képek. Különösen azoknak a gyerekeknek lenne ez nagy segítség a sudoku logikájának megértésében, illetve a fentebb felsorolt készségek, képességek fejlesztésében, akik elsősorban a sportokban, táncban jók, vagy nagyon szívesen végeznek olyan tevékenységeket, ahol struktúrákat kell megálmodni, térben kell gondolkodni. (Vagyis azoknak a gyerekeknek, akiknek a testi-kinesztetikus és/vagy a térbeli intelligeciája a domináns. Ha nem egészen világos, amiről most itt írok, akkor nézz utána Howard Gardner többszörös intelligencia elméletének!)
Játsszunk és pénzügyi neveljünk minden nap!
🙂 Csilla 🙂