Pénzügyi nevelés – kártyajátékkal
Múlt vasárnap a Játékválasztó Családi Élménynapon jártam az Erzsébetligeti Színházban. A bulit az Okosjáték.hu szervezte – és óriási volt! Sokan voltak, én rettentően elfáradtam, de ami még fontosabb, megismertem és kipróbáltam egy olyan játékot, ami sok olyan készséget, képességet fejleszt, ami kifejezetten jól jön, ha a gyermeked pénzügyi intelligenciáját akarod csiszolni.
Pénzügyi nevelés – kártyajátékkal
Már többször is írtam róla, hogy mennyire jók a kártyajátékok – akár még a póker vagy az ulti is – arra, hogy a gyermekeink pénzügyi intelligenciáját fejlesszük. Mindezt annak bizonyítékául szántam, hogy tudd: a pénzügyi nevelés otthon nem lehetetlen ügy, főleg nem a játékos pénzügyi nevelés.
Most éppen egy olyan kártyajátékot találtam, amivel az egész család játszani tud. Igen, még a felnőttek is. Ezt garantálom. A Játékválasztó Élménynapon ugyanis nemcsak gyerekek ültek le velem ezt a játékot játszani, hanem bizony a felnőttek is.

fotó: okosjatek.hu
Pénzügyi játék lesz a Bohnanza kártyajátékból
A játék lényege, hogy a kártyákon mindenféle babfajták vannak, legalább 8-féle, de mindegyikből különböző mennyiség van a pakliban. Ezeket a babokat lehet termelni a babföldjeinken, aztán betakarítani, majd eladni. Menet közben a felhúzott kártyákkal lehet a termés mennyiségét növelni (már ha olyan bab jön, amit a földemen termelek), vagy cserealapot képezhet a többi játékossal, így kereskedni is tudunk.
Közben figyelni kell, ki mit termel, abból mennyije van, ki mit aratott már le, mekkora learatott mennyiségért hány tallért kaphatok, stb. Természetesen a játék annál izgalmasabb, minél többen játsszák, mert így többfelé kell egyszerre figyelni.
Mi ebben a pénzügyi nevelés?
Több dolog is.
Egyrészt a játékkal fejleszthető készségek, képességek révén. Hiszen az olyan készségek, képességek, mint pl.
- a stratégiai gondolkodás, tervezés
- a megosztott figyelem
- megfigyelő képesség
- érvelés
- kommunikációs képességek, meggyőzés
- ár-érték arányok megállapítása, win-win megállapodások kidolgozása
- kombinációs képességek
mind-mind kelleni fognak, ha a gyerek felnőve tudatosan foglalkozik majd a pénzügyeivel.
Másrészt konkrétan kereskedni, alkudozni is kell a játék során. Ez kifejezetten pénzügyi vetületű vonulata a játéknak, vagyis nemcsak készséget, képességet fejleszt, hanem gyakorlatban is van lehetősége a gyereknek arra, hogy gyakorolja a beosztást, vagyonnövelést, bevételszerzést. Csupa olyan pénzügyi tevékenységet, amelyek helyes elsajátítása fontos, hogy a megfelelő pénzügyi magatartásminták alakulhassanak ki.
És egy kis szakmai titok…
A Bohnanzát még a saját játékszabálya szerint is 12 éves kortól ajánlja a gyártó. Ez nem véletlen. Az eredeti játékszabály ugyanis meglehetősen nyakatekert és bonyolult. Mivel én már a Játékválasztó előtt itthon is kipróbáltam, így vasárnap már úgy játszottam mindenkivel, hogy egyszerűsítettem néhány helyen. 🙂 Így viszont az egész játék érdekes volt felnőttnek, gyereknek egyaránt. A legkisebb játékosom 5 éves volt, aki a játék első köre után már vette az akadályokat – engem speciel simán megvert. 🙂
Játsszunk és pénzügyi neveljünk minden nap!
🙂 Csilla 🙂
Na jó kedves Csilla, akkor két dolgot kérdeznék:
– hol tudom megvenni a kártyát?
– mi az egyszerűsített szabály? 🙂
Kedves Tamás!
A kártyát elérheti a szövegben szereplő linken az Okosjáték webshopjában, de most ide másolom:
http://www.okosjatek.hu/bohnanza
Az egyszerűsített szabály lényegében annyi, hogy a játékszabályban leírt külön kereskedési, termelési, aratási, stb. köröket nem tartottam olyan szigorúan, nem külön szeparált körökben csináltuk, hanem ahogyan a krátyák gyűltek, és kiadták a lehetőséget a termelésre, aratásra, stb., úgy azonnal meg is csináltuk. A kicsiknek feleslegesen bonyolította volna ez a dolgot szerintem, így meg elég pörgős lett a játék ahhoz, hogy ők is élvezzék, lássák, hogy haladnak.
Ennyi a titok. 🙂
Jó szórakozást a játékhoz!
🙂 Csilla 🙂